Willkommen auf der Website der Gemeinde RümlangSprungnavigation

Von hier aus können Sie direkt zu folgenden Bereichen springen:
Startseite Alt+0 Navigation Alt+1 Inhalt Alt+2 Suche Alt+3 Inhaltsverzeichnis Alt+4 Seite drucken PDF von aktueller Seite erzeugen
Gemeinde Rümlang

Coronavirus/Covid-19/SARS-CoV-2 (Publikimi, me datë 20 Mars 2020, ora 5 pasdite)

Departamenti i Shëndetit të Kantonit të Cyrihut ka dhënë informacione mbi situatën aktuale mbi temës SARS-CoV-2 / Covid-19 (të virusit korona). Janë përcaktuar shumë rregullime.


#nedotëkapërcejmëkëtësëbashku
#distancimishoqëror
#afërsiaemocionale


Rekomandimi i Këshillit Federal: Qëndroni në shtëpi, veçanërisht nëse jeni i moshuar ose i sëmurë. Nëse duhet të shkoni në punë dhe nuk mund të punoni nga shtëpia; nëse duhet të shkoni te mjeku ose në farmaci; përveç nëse keni nevojë për të blerë sende ushqimore ose duhet për të ndihmuar dikë.

Këshilli Federal dhe Zvicra po llogariten tek ju!

Kėshilli Federal ka urdhėruar shumė masa shtesė. Tani e tutje, mbledhjet enga mė shumė se pesė persona janė tė ndaluara. Policia kantonale do tė shpėrndajė grupe tė mėdha menjėherė. Mosrespektimi i masės mund tė gjobitet me

CHF 100 pėr secilėn person.

 

Nė industrinė e ndėrtimit, inspektorėt e ndėrtimit do tė sigurojnė zbatimin e masave higjienike dhe tė distancat e sigurisė. Edhe kėtu, vendet e ndėrtimit do tė mbyllen menjėherė nėse kompanitė nuk respektojnė rregullat.

 

Shtrėngimi i mėtejshėm ėshtė i nevojshėm pėr tė shmangur njė ndalesė pėr tė dalur jashtė nese tė jetė e mundur. Ėshtė e rėndėsishme qė tė gjithė populli do tė ndjek rekomandimet. Njė ndalesė pėr tė dalur jashtė nuk do na mbron nga pėrhapja e virusit tė koronės, por vetėm sjellja jonė do na mbron. Ose do tė ndjekim tė gjithė rekomandimet ose jemi nė pragun e njė ndalesė pėr tė dalur jashtė. Kjo situatė na prek tė gjithė, tė rinjtė, punėtorėt, tė moshuarit. Tani duhet tė qėndrojmė nė kėmbė pėr njėri-tjetrin dhe tė sillemi ashtu siē e kėrkon Kėshilli Federal nga ne.

 

Tani duhet qė tė punojmė tė gjithė sė bashku pėr tė siguruar qė sistemi ynė shėndetėsor mbetet efikas. Prandaj njė thirrje me zė tė lartė, e guximshme por edhe e vendosur pėr popullin:

 

Qėndroni nė shtėpi.

 

Kushtetuta jonė thotė se forca e njerėzve matet ndaj mirėqenies sė tė dobėtve. Rümlang reagoi me solidaritet tė madh pėr projektin e ndihmės sė kongregacionit dhe tė kishave rajonale. Ju lutemi qė tė na ndihmoni tė mbrojmė popullsinė tonė me rrezik tė lartė shėndetsorė. Jemi tė lumtur pėr sa mė shumė ndihmės. Ofertat pėr ndihmės dhe kėrkesat pėr mbėshtetje mund tė bėhen pėrmes telefonit nder numėr 044 817 75 56 ose covid@ruemlang.ch. Tė dy do tė shėrbehen gjithashtu gjatė fundjavės nga ora 8 e mėngjesit deri nė ora 5 pasdite.

 

Administrata komunale do tė vazhdojė tė jetė e disponueshme me tė gjitha shėrbimet. Aktualisht ėshtė nė dispozicion vetėm pėrmes telefonit ose emailit. Nėse njė vizitė nė administratėn komunale ėshtė e domosdoshme, ne mund ta bėjmė tė mundshme nė pėrputhje absolute me udhėzimet e Kėshillit Federal. Ne qėndrojmė nė disposicion tė popullit tanė.

 

Komuniteti Rümlang

Tė gjitha vende lojėrash dhe parqe publike, veēanėrisht shkolla dhe zonat pushimi janė bllokuar tani pėr qėndrim. Kalimi nėpėr sheshin e fshatit pėr tė bėrė pazare nėpėr dyqane ėshtė ende i mundur. Ju lutemi qė tė shfrytzoni zonen lokale rekreative pėr qėndrimin ende tė mundshėm jashtė, me fėmijėt dhe tė afėrmit tuaj nė pėrputhje me rregullat e distancės.

 

 

Apel

Nėse i pėrmbahemi udhėzimeve TANI tė Kėshillit Federal, ne tė gjithė mund ta kontrollojmė kėtė virusin, tė mbrojmė popullsinė dhe ekonominė tonė, veēanėrisht Kompanitė e vogla dhe tė mesme. Prandaj, ndiqni udhėzimet e Kėshillit Federal plotėsisht, absolutisht dhe me bindje. Por gjithashtu tregoni guxim civil dhe kėrkojuni tė tjerėve qė tė respektojnė rregullat.

 

E premte, me datė 20 Mars 2020, ora 5 pasdite.


Dokument 200320_-_Veroffentlichung_19_-_ALB.pdf (pdf, 119.8 kB)


Datum der Neuigkeit 23. März 2020

Seite vorlesen